Dóka Éva Pincészet Nyáron könnyű borcímke

Mesélő címkék II.

Borcímke fronton is akad házunk táján látnivaló. A festményesek, a rajzosak, a fehér egy-egy oldalunkat mutatják, miközben mind összetéveszthetetlenül Dóka Évásak. Két palackon − a gyöngyözőborokon − pedig a közelmúltat is életben tartjuk, hiszen büszkék vagyunk rá. Mesélő címkék cikksorozatunk második részében Nyáron könnyű kategóriánk palackjairól rántjuk le a leplet. Vagyis a címkét. De, hogy kikeveredjünk a képzavarból, jöjjenek maguk a történetek!

Izgalmas és összetett feladat a borcímke tervezés. Egy viszonylag kis felületen kell egyedi módon, hitelesen, figyelemfelkeltően bemutatni a palackban rejlő bort. Közben pedig, természetesen, a legtöbb borászat ugyanezt teszi. Mindenki célja, hogy a borértő, az ínyenc vagy a hétköznapi borfogyasztó azt a bizonyos egyet vegye le a polcról. A dizájn trendek folyamatosan változnak, ráadásul egyre gyorsabb ütemben, piacról, célcsoportról, arculatról pedig még el sem kezdünk beszélni. (Semmi vész, nem is fogunk − legalábbis itt és most. Annyit azonban érdekességként elárulunk, hogy kutatások szerint egy címkének mindössze 1.5 másodperce van meggyőzni a fogyasztót. A tét tehát nagy!)

Ránk jellemző, „a zalai borok különlegesek, legyenek hát „papíron” is azok!” − felkiáltással álltunk elébe a kihívásnak, és vetettük bele magunkat a tervezési folyamatba. Rajzos borcímke vonalunk esetén Éva, Robi és kedves barátunk, Söjtöri Andor kreatív ötleteit Fignár Levente, a Next Ship vezető tervezője öntötte formába, aki szerintünk csillagos ötössel oldotta meg a fenti próbatételt.

Nyáron könnyű boraink címkéi tehát különösen kedvesek számunka, hiszen a grafikákban benne vagyunk mi, kedvenc történeteink, őszinte vallomásaink. Persze, csak semmi merevség és vaskalap! Nem is a Dóka Éva Pincészet lenne, ha némi csavar vagy fricska elő nem kerülne úton, útfélen!

Előjáték

Beszédes név egy beszédes bornak. Az áthallást ugye mindenki érti, egy jó kis kóstolás megalapozza a romantikus este további programpontjait, azonban a mi Előjátékunk mást is tud! (Itt eláruljuk a műhelytitkot: Andor barátunk remek érzékkel javasolta a zenei vonalat a borcímke grafikájához. Jelentése tűpontos, és valljuk be, egy kezünkön meg tudjuk számolni, az országban hány palackon látható hangszer. Mi meg, ugye, odáig vagyunk a szokatlan megoldásokért!) A címkén látható hangszerek utalnak a műszóra, az előjáték (vagy nyitány) egy darab felvezetője, ami után számos izgalmas tétel vár ránk.

Így van ez a Pinot blanc és a Pátria alkatrészekkel büszkélkedő fehérnél. Kóstolása után, kellően hangulatba és lendületbe jőve jöhet a borsor többi tagja! Az Előjáték történetében főszerepet játszik még egy nagyobb ívű, zalai borász összefogás is. Most még nem áruljuk el, mi lesz az, de gondoljatok úgy az Előjátékra, mint a legizgalmasabb újdonságot felvezető, szaxofonos, csörgős zenekarra! Csupa játék, csupa élvezet, és már tudni lehet, utána igencsak jó dolgunk lesz!

Egy kis piros kell bele

Mármint a rozéba, igaz? Mert tulajdonképpen fehérbor technológiával készül, ámbár kékszőlő fajtá(k)ból. (Nálunk az évjáratok nagy részében a többes szám indokolt, hiszen a több jóból még jobb lehet!) Na de a címke! Aki egy alapos indokot vár, lehet, hogy csalódni fog: igazából nincs magyarázat. Azaz mégis! A 80-as években még nem voltak streaming szolgáltatók, volt viszont, igaz, hogy „puhának” értékelt, de mégiscsak diktatúra. Továbbá voltak nagyon, de nagyon jó zenészek, akik ebbe nem fértek bele, így albumaik kalózkiadásokon terjedtek. Ezek a slágerek nekünk, akkori fiataloknak mind mondanivalóban, mind zenei értékekben időtállónak bizonyultak.

Sőt, máig hatással vannak Robira (a szövegeket azóta is kívülről fújja). Az egyik ilyen örök kedvenc a Kontroll Csoport-tól a Kis piros bombázó. Ellenállhatatlan erővel tört fel az érzés, hogy ennek a dalnak bizony egy palackon lesz a helye! És lőn! A borcímke tervezése során Robi maximális megértést, kreativitást kapott Fignár Levitől, így azóta is, ha ránéz a palackokra, hallja a dalt. Mi meg azt halljuk, ahogy munka közben dúdolja: „ó micsoda gyönyörű éjszaka, ó micsoda fekete éjszaka, egy kis piros kell bele, egy kis piros kell bele, egy kis piros bombázó gép, ó de szép!”

Nektár

Mi a nektár? A történészek az olümposzi istenek italára, a botanikusok a virágok magas cukortartalmú váladékára, a zalai borászok pedig egy cserszegtomaji nemesítésű szőlőfajtára szavaznak. Azt nem feszegetjük, szerintünk kinek van igaza (ejnye, részlehajlás!), a mi Nektárunkban ugyanis mindenki boldogan megfér egymás mellett. A könnyed, légies bort szemrebbenés nélkül kitöltenénk Zeusznak, a nyári rétet megelevenítő borcímke remekül utal a palackban rejlő, illat- és ízvilágában virágos, friss italra. Annyira egyszerű megszeretni, hogy inkább ellenállni neki tudomány.

A vidám és színes grafika keretbe foglalja a koncepciót, hiszen maga a szó, „nektár”, hallatán július minden öröme, vadvirága, és a borozós-fröccsözős esték jutnak eszünkbe. A szemfülesek kiszúrhatnak a borcímke rejtekeiben egy citromot, ami a bor gyümölcsös jegyeit képviseli. Meg egy szívecskét is, mely a Zalai Borvidék iránt érzett, cseppet sem lagymatag érzéseinkre utal. De, hogy némi balladai homályt is hagyjunk a történetben: a 8-10 fokra hűtött Nektár élményét leírni nem, újra- újrakóstolgatva megtapasztalni viszont annál inkább lehet, így tiétek a felfedezés öröme!

Muscatello és Rosetto

A mezőny két, még a régi dizájnt viselő versenyzője. Az a helyzet, hogy Éva ragaszkodik a régi, elmúlt dolgokhoz (lásd például a Padláspince tűzpiros fókuszpontját, a Casino DR-12 kávégépet), ezért szerettük volna ezt az arculatot még egy kicsit tovább vinni magunkkal. Tóth Attila keze munkáját és ötletelését dicsérhetjük bennük, az az igazság, hozzánk nőttek.

A borcímke mese esetükben a következő: amikor először palackoztunk gyöngyözőt a Dóka Éva Pincészetnél, mindenképp meg szerettük volna különböztetni az újdonságot a többi tételtől. Úgy döntöttünk ezért, ne csak a palackban jelenjenek meg a felfelé szálló buborékok, hanem a címkén is, mégpedig úgy, hogy a papírra nyomott buborékokban visszaköszönjön a bor színe. Apropó, egy csepp nyílt titok: a 2020-as évjáratú gyöngyözőnek az alap borát kivételesen Éva állította össze kóstolgatással!

.

A Mesélő címkék cikksorozat első részét ezen a linken olvashatjátok. A sorozat záró részében pedig a Borok a csúcsról öt tételének öt, látomásszerű címkéjéről beszélgetünk. Velünk tartotok?

ha teszett írAsunk

Íratkozzon fel! Legközelebb házhoz jön a történet!

Kapcsolódó írásaink

Villa Negra 2024

2024-ben is Villa Negra Zala szívében!

megnyílt a XXIII. Zalaszentgróti Villa Negra Szimpózium tárlata a Dóka Éva Pincészet Kiállítóterében. A Csáford-Alsóhegyen működő alkotótábor műveiből álló kiállítás a magyar kortárs szobrászat és festészet remekeit sorakoztatja fel.

Képek - Kortyok - Könyvek a Padláspincében

Képek – Kortyok – Könyvek: Múzsák a Padláspincében

Különleges programmal rukkoltunk elő partnereinkkel május utolsó hétvégéjén. A Padláspince adott otthont ugyanis Végh Kata és P. Szathmáry István grafikusművészek kiállításának, valamint Bérczessy Gergely és Fejérvári Gergely Fröccskönyv című kötete bemutatójának.

25 éves a Dóka Éva Pincészet

25 év a mérlegen – interjú Robival és Évával, 2. rész

Negyed évszázaddal az a bizonyos fél hektár Chardonnay után a Dóka Éva Pincészetnél most sem unalmas az élet. A borászat központja, az ikonikus Szeszgyár, újabb funkcióval bővült, a 2023-as Winelovers Wine Awards versenyen szerzett legújabb eredmények pedig új lendületet hoztak a szüreti munkákhoz. Jubileumi interjúnk második része következik.

Dóka Éva Pincészet interjú

25 év a mérlegen – interjú Robival és Évával, 1. rész

Fél hektár Chardonnay vásárlásával indult a történet, mára Dóka Éva Pincészet lett belőle. Jubileumi interjúnk első részében, Robival beszélgetve felelevenítjük az elmúlt évek legemlékezetesebb, legkedvesebb történeteit, anekdotázunk elképzelésekről, igen jó tételekről, legendás találkozáskoról.

Dóka Éva Pincészet fröccs nyitókép

Van helye a ChatGTP-nek egy zalai borászatnál? Teszteltük!

Egy ideje a fél világ a mesterséges intelligenciáról beszél. Milyen különleges képeket készít, milyen frappáns szövegeket fogalmaz. Na, meg arról is, persze, hogy ez az innováció a „gépek” öntudatra ébredését vetíti-e előre. Úgyhogy írattunk egy blogcikket, témája a fröccs!

Dóka Éva Pincészet és Lazlo

Borok kísérte divat, Zalából

Kabar egy sikkes, élénk színekben pompázó kabáttal. Robi a hegyről egy kék-szürke árnyalatokat rafináltan ötvöző gyapjúruhával. Szokatlan párosítás, de nekünk annál jobban tetszik! Karácsony előtt egy pillanatra belecsöppentünk a kifutók csillogó világába, és közelebbről megismertük a hozzánk hasonlóan zalai Lazlo márkát.