A Zalai borvidék
Zalai borvidék
diverzitása
Területileg nehéz lehatárolni, de nem lehetetlen. Sokrétű vidék. A Kis-Balaton és a Zalai-dombság, egy kis Mura. Ez mind a Zalai borvidék.
A dombok széttagolt dűlői sok fajtát rejtenek. Kicsit szétszórt. De ettől még csodákra képes. Amúgy nincs benne semmi különös és ettől válik különlegessé az egész. Ahogy a borászat is.
A borvidék termőterülete jelenleg 800 hektár, ebből kékszőlő 180 hektár. Ha beindul a dolog, még vagy kétszer ennyit lehetne telepíteni. Határai: északról önmaga, délről Mura folyó, Dráva, keleten Keszthelyi-hegység és Balaton, nyugatról országhatár. Azt szeretnénk, ha a zalai bor a határain kívül is újra híres lenne. De csak azért, mert jók a zalai borok.
Zalai borvidék
különlegességei
Az egyik legcsapadékosabb borvidékünk. 750-800 mm évente. A hőmérsékleti viszonyok a hazai átlaghoz képest kiegyenlítettek. Az éves napfény ellátottság közepes, 1900-2000 óra. Ami a talajokat illeti, összességében a barna erdőtalaj, az agyagbemosódásos barna erdőtalaj és a homokos-agyagos rétegek adják lösztakaróval az alaphangot a Pannon-tenger üledékein.
Mit jelent mindez?
Fantasztikus természeti adottságokat és rengeteg meglepetést. Több savat, gazdagabb aromát. Nyáron meleg van, de a savak nem égnek el. Jó szerkezetű, illatgazdag borokat és hosszú érlelésre szánt elegáns tételeket egyaránt készíthetünk e vidéken.