A festményesek, a rajzosak, a fehér − nálunk a palackok ruháiból sem hiányoznak a rendhagyó megoldások. Valljuk azonban, hogy a külcsíny belbecs nélkül mit sem ér, ezért minden címke mögött egy-egy kibontásra váró történet rejlik.
Mivel egyre többen kérdezitek, miért és hogyan született a Dóka Éva Pincészet tételeinek eklektikus címke sora, háromrészes blogcikk sorozatunkban lerántjuk a leplet. Titok ugyanis nincs, helyette az impresszióké, apró személyes megéléseké, nagy rácsodálkozásoké a terep, no meg természetesen egy remek grafikusé, aki megálmodott ötleteinket formába öntötte. A grafikák Fignár Leventének, a Next Ship vezető tervezőjének munkáját dicsérik (Levi, ezúton is köszönet!). Bár minden tervben benne van a mi történetünk, ihletet mégis főként a szőlőből, a zalai tájból merítünk. Mert ezt a kettőt sem kimeríteni, sem megunni nem tudjuk.
Zalai megoldás – borok a „Hegyről”
Zalai megoldás boraink hat címkéje két üzenetet hirdet: Zala egy csodálatos vidék, mi pedig teljesen odavagyunk érte. Itt borászkodni különös adomány, lehetőség, amivel élni szeretnénk, élnünk kell. Megmutatni a világnak ezt a csodát a maga sokféleségével, egyediségével. Ehhez „csak” fel kell ismerni, hogy az adott szőlőfajta mit nyújthat nekünk itt, Zalában. Legyen akár a világfi Chardonnay, a hamisítatlan Kárpát-medencei Olaszrizling, esetleg „tősgyökeres” zalai, mint a Pátria. Minden évben kapunk egy új impulzust, felfedezünk valami eddig ismeretlen ízt, illatot, amivel mindig többek leszünk, többek lesznek boraink. Ezt a zalai érzést, a felfedezés örömét osztjuk meg a Zalai megoldásban. Palackba zárva, és arra ragasztva egyaránt.
Pinot blanc
Kezdjük mindjárt a címke sor kakukktojásával, amely Éva kedvenc szőlőfajtájából készült kedvenc borát díszíti. Évek óta motoszkált benne, hogy egyszer készít egy olyan címkét, ahol a blanc valóban blanc, vagyis fehér. De itt tényleg minden fehér ám! A háttér és a betűk is − ha már lúd, legyen kövér. Azt a bort, aminek népszerűsítését Éva küldetésének tekinti, muszáj volt emlékezetes, figyelmet követelő ruhába öltöztetni.
A rendhagyó ötlet eleinte inkább mosolyogtató volt sokak számára, de Éva megcsinálta, ilyen lett, tök jó lett. Első ránézésre homogenitásában ugyan egyszerűnek tűnhet (többen tartják ezt a Pinot blanc-ról is), azonban gyorsan kiderül, valami egészen összeérett, kiforrt koncepcióról van szó. Reméljük, az első korty ugyanezt az élményt adja nektek is!
.
Az Olasz
Nem minden az, aminek látszik. Mi a baj az Olaszrizling szőlőfajtával? Az, hogy se nem olasz, se nem rizling. (A fajta áthallásos neve ellenére nálunk honos, de ehelyütt nem a származás kifejtése a téma, úgyhogy ettől most eltekintünk. Bár megéri a misét, egyszer visszatérhetünk rá.) Na, de ha már úgysem olasz, akkor már mindegy, azért mi lazán hívjuk csak „Az Olasz”-nak.
Mi jut eszünkbe erről? Tessék alaposan megnézni a címkét! Botticelli, Michelangelo és az a bizonyos ferdetorony önmagáért beszél, de a kis piros Vespa már a Zalai Borvidék lankáin száguld. Aki pedig nem értené a lófejet, nézze meg egyik kedvenc filmünket, a Keresztapát!
.
Robi a hegyről
Ars poetica, palackban és címkében. Egy igazi, sallangmentes bor, ahogy azt Robi képzeli. A grafikán sok minden helyet kapott, ami a „hegyen” előfordul mifelénk. Tudjátok, mi az a „jukker”? És miért hívják két faluval odébb teljesen máshogy, „brügecsnek”? Kitaláljátok, melyik motívum ábrázolja ezt a címkén? Egyáltalán: mit gondoltok, Robi vajon szereti az őzeket? És a HEGY-et?
Ahogy a Robi a hegyről összesíti a Pátria, a Hárslevelű, a Furmint és az Olaszrizling savát-borsát, illatát-zamatát, úgy a címke is keretbe foglalja Zala és a zalai bor esszenciáját. Sokszereplős történet? Igen! Mégis működik? Nekünk megvan a válaszunk − szeretnénk hallani a tiéteket!
.
Sárdoné
A feje tetejére állt világ, nyelvtan tanáraink csak meregetik a szemüket, hogy itt milyen baleset történt. Mert igaziból természetesen Chardonnay az a Sárdoné − ezért fordult meg kínjában még az Eiffel-torony is! Napóleon messziről helyeslően integet (ő is világ életében fittyet hányt a szabályokra), a festő viszont már csodálkozva pödör egyet bajuszán, egyedül a gall kakas néz egykedvűen a piros cipőre.
Apropó. A piros magassarkú titkát itt mégsem áruljuk el. Ahhoz bizony el kell jönni hozzánk Zalaszentgrótra, meg kell mászni a Padláspincéhez vezető lépcsőfokokat, és kényelmesen elhelyezkedni. A borkóstolón, pár pohár után, megosztjuk a háttértörténetet!
.
Pátria
(Szinte) minden, ami a mi szűkebb pátriánk. A címkén testet ölt, amit megélünk itthon. Ahogy gyerekként úszunk a Zalában, ahogy biciklivel meghódítjuk a dombokat, ahogy piknikezünk a virágos réten. Szinyei Merse Pál Majálisát ki szúrta ki a jobb felső sarokban? Ott van még a Harangláb, Pinot noir ültetvényünk őrzője, meg a Batthyány-kastély, ami számunkra Zalaszentgrót szimbóluma, a zalai rák, és naná, hogy a szőlő is.
Két fogas kérdést azonban elrejtettünk a címkén − az mégsem járja, hogy minden egyértelmű legyen! Szeretett családi pincénk büszkén feszít a csáfordi dombtetőn, de az nem derül ki, miért Tasmánia a neve. Pedig az, becsszó. És semmi köze se Ausztráliához, se az ördögökhöz. Vagy egy kisördöghöz talán mégis? Illetve ki hallott már olyan kőhídról, ami alatt nincsen folyó? Pedig a grafikus nem hibázott! Gyertek el hozzánk, és megígérjük, elvarrjuk a történet utolsó szálait is!
.
Cocojambo (– ya-ya yeah!)
Mert egy kis bolondozást megengedhetünk magunknak, igaz? Ha már bohókás, huncut fehér cuvée tételünk neve ilyen kitűnő hangulatban keletkezett, úgy voltunk vele, a címkét is tervezzük ebben a szellemben. Borban az igazság, előre! Kollégáink azóta találgatják, kit ábrázolhat az ezüsthátú főalak, és kit a lopót lengető táncoslány. Úgy döntöttünk, nem áruljuk el. Így születnem a mítoszok, ugyebár.
.
Folytassuk?
Ez tehát a hat Zalai megoldás borok címke-meséje. Ha maradt kérdés, azt a Padláspince asztalainál megbeszéljük személyesen (lásd a Sárdonéról szóló részt), a honlapon pedig legközelebb a Nyáron könnyű tételek ruháját vesszük górcső alá. De, ha már írunk róluk, iszunk a borokból − meg kell adni, ami jár. Mert nyáron tényleg minden könnyebb, itt, a Dóka Éva Pincészetben, a Zalai Borvidék dűlőiben is!